POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Czesław Czapliński

Biografia:

Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony  w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.

Autor i współautor 40 albumów i książek, miał ponad 100 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawi

e, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.
W ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol.


Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, min. w „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, “Polityka”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”.


O Czesławie Czaplińskim i jego twórczości zrealizowano kilka filmów: „Wernisaż Cz. Czaplińskiego w Zachęcie” (TVP 1989), „Fotograf” (TVP, 1991), „Portrety Cz. Czaplińskiego” (TVP 1992), „Twarzą w twarz” (TVP 1993), „Arystokrata kwiatów”, „Czarne i białe w kolorze” (TVP), Czesław Czapliński w intymnej relacji z obiektywem (TVN 2015). Dziś sam robi filmy dokumentalne m.in.: „Sztuka liczenia” (Opałka-Czapliński, TVP 1995), „Artyści biznesu: prof. Henryk Skarżyński” (Studio Autograf, 2004), „Kolekcjoner” (nagroda Złoty Kopernik 2012), „Życie jak w bajce” (TVP, 2009), „Optymista mimo woli” (TVP, 2010), „FANGOR pierwsze 90 lat” (2012), „40 lat Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” (2012), „Czarodziej z Łazienek Królewskich” (nagroda Złoty Kopernik 2014), „Aleja i Ogród Chiński  w Łazienkach Królewskich” (2014), „Wzrost Pana Boga” (2015) i „Prof. Marek Kwiatkowski” (2015).


Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie

Zobacz stopkę